Ugrás a tartalomra Ugrás a főmenüre Ugrás a láblécre

MÁRCIUS 15-e a Lévay 200 jegyében

Gimnáziumunk közössége idén is méltó módon emlékezett az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményeire, neves és névtelen hőseire.

A Himnusz közös éneklése után iskolánk énekkara magyar zeneszerzők kórusműveit adta elő Petró Balázs ének-zene tanár vezényletével, majd ezt követően részletet láthattak a jelenlévők az 1953-ban készült Föltámadott a tenger c. filmből, ami a korabeli forradalmi eseményeket mutatta be.

A filmrészlet után Dr. Fazekas Csaba, a Miskolci Egyetem Alkalmazott Társadalomtudományok Intézetének oktatója, tanszékvezető egyetemi docense idézte fel a forradalom és szabadságharc időszakának miskolci történéseit. Előadásában kiemelte a 200 évvel ezelőtt született Lévay Józsefnek, iskolánk névadójának a vármegye életében betöltött politikai és társadalmi szerepvállalását, utalva ezzel mindazokra a „kisemberekre”, akik hűséges helytállásukkal példát mutattak kortársaiknak és a ma emberének egyaránt.

Tóth Lőrinc Ágoston 12.C osztályos tanuló Ady Endre: A Tűz márciusa c. költeményét adta elő, aki az elmúlt négy évben Povázsayné Barkó Krisztina tanárnő mentorálásával számos megyei és országos szavalóversenyen ért el dobogós helyezést.

Az iskolai kórus – kiegészülve néhány volt diákunkkal – ismét gyönyörű dallamokkal örvendeztetett meg minket, majd az ünnepi megemlékezés a Szózat közös éneklésével zárult.

Az ünnepi programot összeállította és levezette Lovász László magyar-történelem szakos tanár.

Az ünnepi megemlékezés után a 9. C osztály diákjai osztályfőnökük, Papp Róbert, Estók István iskolalelkész és Dr. Vonáné Vincze Viktória vezetésével átvonultak a Kossuth utcai református templom melletti Lévay József-szoborhoz. Itt Nagytiszteletű Szabó Sándor nyugalmazott református lelkész, a Lévay József Közművelődési Egyesület elnöke szólt a fiatalsághoz. Vajon mit üzenne, mondana ma a fiataloknak Lévay József? -tette fel a kérdést. Minden bizonnyal az Isten és a magyarság szeretetét helyezné a szívükre. – hangzott a válasz. A Lévay egész közössége nevében Anda Borostyán 9. C osztályos tanuló helyezte el az emlékezés koszorúját. Közösen állapították meg, hogy egészen más érzésekkel fognak a későbbiekben elsétálni Lévay József szobra előtt.

Dr. Vonáné Vincze Viktória
munkaközösség-vezető

Képek az ünnepi megemlékezésről és a koszorúzásról