Ugrás a tartalomra Ugrás a főmenüre Ugrás a láblécre

Sárospatakra látogatott a 9. évfolyam

Hagyománnyá vált, hogy a Lévay 9. évfolyama minden évben ellátogat Sárospatakra. Idén ősszel egy tanulmányi kirándulás keretében a Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményeinek Múzeumát és a Nagyönyvtárat ismerte meg a 9. A, C, D. E osztály osztályfőnökeik kíséretében.

A Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma udvarán a kirándulás szervezője, Estók István iskolalelkész a négy osztályt két csoportra osztotta, így felváltva tekintettük meg először az interaktív Múzeum kincseit, majd az impozáns Könyvtárat. A múzeum kiállításain Egeresi Gábor, a Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei Múzeumának igazgatója vezetett végig bennünket, aki szakmai tapasztalatokat és érdekes történeteket osztott meg a velünk például Comeniusról, Rákóczi Györgyről. A 18. századi múzeumban több fizikai eszközt is kipróbáltunk. A mellette lévő botanikuskert mediterrán bibliai növényeit is megcsodáltuk. A Nagykönyvtár Dísztermében kódextöredékeket, ősnyomtatványokat is láttunk, és érdekességeket hallottunk az Oroszországból visszakerült könyvekről.

Nemcsak művelődtünk Sárospatakon hanem lelkiekben is gazdagodtunk. Az áhitaton a pataki teológusokkal együtt vettünk részt a Sárospataki Református Teológiai Akadémia Imatermében, ahol Dr. Fodor Ferenc református lelkész hirdette az igét.
A tanulmányi kirándulás a reformáció ünnepe előtt, októberben volt. Ezúton lehetőségünk volt arra, hogy erről is többet megtudjunk. Luther Márton ezen a napon (1517. október 31-én) függesztette ki a wittembergi vártemplom kapujára a 95 pontot.

A kirándulás célja az volt, hogy személyes és közösségi élményeket szerezzünk, emlékezzünk a reformációra, és egyben a Sárospataki Református Kollégium történetébe is betekintsünk. Csapatépítő jellegű volt a program, hiszen a sok közös élmény segített minket, új osztályokat még szorosabb kapcsolatba hozni egymással. A kirándulás során nemcsak kulturális és vallási értékekkel, hanem saját, általunk választott élményekkel is gazdagodtunk. Sétáltunk a történelmi városrészben, az Iskolakertben. Páran közülünk úgy döntöttek, hogy megebédelnek vagy éppen egy tea, süti mellett töltik el szabadidejüket a “Bodrog-parti Athénban”.

Sárospatakra vármegyebérlettel vonattal utaztunk, az utazást a Tiszáninneni Református Egyházkerület támogatta. A város hangulata mély hatással volt ránk, hiszen Sárospatak, a történelmi iskolaváros mindennapjaiban is a nyugalom és a történelem közege. A kirándulás lehetőséget adott nekünk, diákok számára, hogy nemcsak a vallási és történelmi örökséget, hanem a csapatépítés fontosságát is megtapasztaljuk egy olyan eseményen, amely tudásunkat és lelki világunkat építse.

László Liliána, Tóth Gréta Ildikó, Rákos Csobán, 9.E osztályos tanulók