Ugrás a tartalomra Ugrás a főmenüre Ugrás a láblécre

iGEM 2024

Az iGEM (International Genetic Engineering Machine) versenyt 2004-ben alapították Bostonban, jelenleg a legnagyobb szintetikus biológiai közösség és az elsőszámú szintetikus biológiai verseny mind a graduális és posztgraduális egyetemi, mind pedig a középiskolai diákok számára. A verseny célja, hogy a csapatok létrehozzanak egy olyan terméket, amely a DNS-részletek felhasználásán alapul. A terméknek minden esetben valamilyen reális társadalmi igényt kell kielégítenie az egészségügy, a mezőgazdaság, a környezet- és természetvédelem, a vegyipari gyártástechnológia, a bioinformatika vagy az oktatás területén. A terméket a magas társadalmi hasznosság elérése érdekében a társadalmi célcsoport bevonásával kell megtervezni („Human Practices”). Bár a cél a mérnöki gondolkodás elmélyítése, mégsem csupán tervezés a feladat, hanem a kitalált terméket elő is kell állítani és a tudományos követelményeknek megfelelően tesztelni is kell. Minden tevékenységet dokumentálni szükséges a csapatok saját fejlesztésű honlapján, és egy két perces rövid bemutató videót, valamint egy negyedórás kisfilmet is készíteni kell, amely szintén fontos értékelési szempont. A legtöbb csapat szoftvert, tárgyi eszközt, matematikai modelleket és üzleti tervet is készít a fejlesztési folyamat részeként.

A Szegedi Termosz Laboratórium vezetésével 2024-ben is indult magyar csapat a versenyen. Több középiskola, így a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon diákja, Kónya Máté Bertalan is csatlakozott a szegedi csapathoz a Magyarországi Diáklaborok Szövetségének koordinálásában. A diákok úgy döntöttek, hogy egy olyan kenőcs és transzdermális tapasz kifejlesztését célozzák, amely a sokakat bosszantó és sok betegséggel együtt járó hisztamin alapú viszketést csillapítja. A kenőcsbe egy újonnan kifejlesztett hisztaminbontó enzim és egy hisztamint blokkoló DNS-aptamer került. A kenőcs és a tapasz bio- illetve környezetbarát hordozó-anyagokat használt elsősorban és fenntarthatóságot is figyelembe vevő csomagolásban került kiszerelésre.

Iskolánk képviseletében Kónya Máté 12.A osztályos tanuló vett részt a termék fejlesztésében, aki a fenntarthatósági munkacsoportban főként a csomagolóanyag energia-és anyaghasználatának minimalizálásáért felelt. Kísérleteinek tárgya a tégelyhez felhasznált növényi alapú műanyag (PLA) áteresztőképességének vizsgálata volt, a fenntartható tégelyvastagság megállapítása érdekében.

A csapat a párizsi jamboree-n, amely a világszerte elkészült pályaművek bemutatásáról szólt a projekt védését követően végül a megtisztelő bronzéremmel távozott.

A projekt ismertető weboldala az alábbi hivatkozáson érhető el:
Megnyitás
Fenntarthatósági munkacsoport tevékenységéről:
Megnyitás