Bibliatörténeti kiállítás nyílt a miskolci Lévay József Református Gimnáziumban. A tárlat alapja egy magángyűjtemény, amelynek célja, hogy bemutassa a Biblia kialakulását, a fordítások történetét, a Szentírás hatását a történelemre, az egyetemes kultúrára és a gondolkodásra.
Az egyedülálló vándorkiállítás egyszerre mutatja be a híres, történelmi jelentőségű Bibliákat. Különleges darabjai közé tartozik a Sínai-tekercs hiteles másolata, a Jeruzsálemi Tóra, a Genfi- és Luther Biblia. Ezeken felül idegen nyelvű könyvek, a többi közt arab, kínai és japán bibliamásolatok is megtekinthetők. A gyűjtemény elsősorban hasonmás könyvekből áll, de mint Kovács Zoltán kiállításszervező tájékoztatott: megkezdték a Szentírás történetével kapcsolatos ókori régészeti leletek replikáinak felkutatását is. A munka végeztével ezeket is az érdeklődők elé tárják.
– A régészet számos olyan kéziratos és nyomtatott bibliakiadást tart számon, melyek a tudomány és a teológia számára felbecsülhetetlen értékűek. Ezek a könyvek a világ különböző könyvtáraiban, múzeumaiban és kutatóintézeteiben találhatók. A modern technika lehetővé teszi, hogy ezeknek a pontos hasonmásait elérhetővé tegyük a látogatók számára – mondta Kovács Zoltán. A Bibliákat eredeti példányaik keletkezésének sorrendjében, tudományos ismertetőkkel állították ki. Bármilyen korú és műveltségű ember eligazodik és megtalálja a számára érdekes darabokat – tette hozzá.
A 2013-ban létrejött és azóta folyamatosan bővülő magánygyűjtemény tulajdonosa Grabarits Ágnes, aki felekezeti és világnézeti elköteleződéstől függetlenül missziót is vállal azzal, hogy ingyenesen bocsátja rendelkezésre a bibliamásolatokat. „Szeretnénk, ha az emberekhez ezen a tárlaton keresztül is közelebb kerülne a Biblia és mindennapi olvasmánnyá válna számukra” – tolmácsolta a szervező.
A bibliakiállítás február 23-ig, 15-18 óra között látható a Lévay József Református Gimnázium második emeleti dísztermében.
Kojsza Péter