Ugrás a tartalomra Ugrás a főmenüre Ugrás a láblécre

Ízelítő a Kutatók Éjszakájából

2014-ben csatlakoztunk a Kutatók Éjszakája rendezvényhez két-három programelemmel, melyek elsősorban a természettudományokat kívánták népszerűsíteni.

2024-ben 13 különböző programot hirdettünk meg és a fizika, kémia, biológia, matematika mellett megjelentek társadalom- és a bölcsészettudományok is.

Két volt tanítványunk gazdagította kínálatunkat. Dr. Varga Gergely István „Hogyan működik az archeogenetika?” és „Királyaink nyomában” című előadásaiban azt mutatta be, hogy kapcsolódik a múlt és a jelen, hogyan lehet modern tudományos módszerekkel középkori rejtélyeket megoldani. Ő Szegedről jött el hozzánk, ahol a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Központjában dolgozik és a magyarság eredetét kutatja modern, géntechnológiát is igénybe vevő módszerekkel. Közérthető módon beszélt arról, hogy hogyan hozhat áttörést ezen a területen az archeogenetika, egy új tudományág, amely ötvözi a humán- és igazságügyi genetika molekuláris biológiai eszköztárát a régészet, az antropológia és a történettudomány módszereivel.

Ágh Tamás és az Egyesült Erő hagyományőrző Baráti Kör interaktív történelmi bemutatója betekintést engedett a Miskolc környéki első, második világháborús és hidegháborús pillanatokba. Korhű egyenruhák, felszerelések, használati tárgyak kipróbálásának és megtekintésének lehetősége tette izgalmassá az előadást.

Köszönjük, hogy volt tanítványaink megtiszteltek minket a jelenlétükkel és Isten áldását kérjük munkájukra!

Kulcsárné Egeresi Enikő idén már harmadik alkalommal szervez foglalkozást „Nyelvi Guinness Rekordok” címmel. A játékos kedvű látogatók egy fél órás Kahoot kvízben tesztelhették ismereteiket a világ legérdekesebb, legszokatlanabb, legősibb és legfurcsább nyelveiről, illetve egyéb nyelvi játékokat is játszhattak.

A 11.B osztály tanulói „Nők a tudomány szolgálatában” /Women in Science” címmel idegen nyelvi programot állítottak össze Kmiatekné Huba Zsuzsanna tanárnő vezetésével. A színvonalas, vetített képes előadást kvízfeladat követte, majd a résztvevőknek híres tudósok arcképeit kellett puzzle-ből kirakni és felismerni.

A láthatatlan színház Csobi Réka vallástanár vezetésével a teremtéstörténetet testközelből élhették át a vállalkozó kedvű résztvevők.

Dóka Erzsébet és Borosné Répási Rita természettudományos játszóháza, Kissné Fodor Tímea című „Fények játéka” című látványos fizika bemutatója mellett nagy sikert aratott a digitális alkotóműhely, amely 3D nyomtatással, lézervágással és robotika feladatokkal várta látogatóit Adamcsik Dávid, Szilágyi Benjámin vezetésével. Nem tudtak fogadni minden érdeklődőt a szabadulószoba megálmodói - Takács Judit, Skultéty Zoltán Gáborné és Makranczi Zsolt kollégák - sem. Az „Észpörgető” dobozok lakatjai furfangos feladatok megoldásával nyíltak. Kiss István régi és új logikai játékokat felsorakoztató játszóháza sok fejtörést, kellemes percet okozott kicsiknek és nagyoknak egyaránt.

És végül, de nem utolsó sorban mindenkit kimentett az életveszélyes helyzetekből a Lévay mentőcsapata Taskó Márta tanárnő vezetésével.

Dóka Erzsébet

Kutatók éjszakája